Bundala William

My blogs

Blogs I follow

About me

Gender MALE
Industry Communications or Media
Occupation Journalist & Radio presenter
Location Kahama, Shinyanga, Tanzania
Introduction Jina langu ni William Joseph Bundala,Kabila langu ni Mnyamwezi,Ni mwandishi wa habari,Mtangazaji pia ni mwandaaji wa Vipindi vya Televission.Kwa sasa nafanya kazi na radio Kahama iliyopo wilayani Kahama mkoani Shinyanga. E-mail yangu ni bundala.william@yahoo.com,Namba zangu za simu ni 0767-942570,0786-942570 na 0715942570.
Interests Charting.Listen Music, Playing Valleball.
Favorite Movies Jesus Movie
Favorite Music Traditionala Songs, Bongo Flavour na Bolingo za Kitanzania.
Favorite Books ME AGAINST POLITICS by William Ken Peter.