Google apps
Main menu

Lisää kommentti kohteeseen "Suomen Talousdemokraattinen Puolue"

"GEET Pantone Engine... ja muitakin ratkaisuja"

5 kommenttia -

1 – 5 / 5
Nimetön Köpä sanoi...

"Pantone Geet"

Moottoria on yritetty tehdä myös Suomessa.
http://www.saunalahti.fi/lvihalli/muut%20sivut/pantone

1. lokakuuta 2009 klo 18.03

Blogger Lars Osterman sanoi...

Hmm..joo no tuo näytti kyllä melko kehnolta härveliltä.

Joka katsoo sen postauksen ekan videon tajuaa miten kaikki toimii.
Vesipisarat höyrystyvät sylinterissä, syntyy painetta ja näin vesi toimii mäntää liikuttavana voimana. Eli pojat olivat käsittäneet jotain väärin.

Eikä tässä mitään hokkupokkusta ole käsittääkseni.

1. lokakuuta 2009 klo 18.55

Nimetön Nimetön sanoi...

Tuossa vesimoottorissa ei ole mitään muuta uutta, kuin monimutkaisen tuntuinen letkujärjestelu. Toimintaperiaate on aivan sama kuin jos vesi suihkutetaan imusarjaan. Se taas on tunnettu menetelmä tehon lisäämiseen. Minulle eräs puukaasuharrastaja esitteli itse tekemäänsä vesisuihkuratkaisua 10 vuotta sitten. Muistan myös 1970-luvulla nähneeni TV:stä miten eräs britti esitteli keksintönään vesisuihkuautoa. Siinä maksimi vesi/bensa -suhde oli juuri tuo 80/20. Minusta veden lisäys kannattaa tehdä juuri suihkuttamalla, koska se ei vaadi muuta kuin suuttimen asentamisen imusarjaan ja itse suihkutuslaitteen (esim "pissapoika") ja alipainesäätimen. Suomen oloissa pakkanen lienee pienoinen ongelma joka vaatii erikoisjärjestelyjä.

3. lokakuuta 2009 klo 7.59

Blogger Lars Osterman sanoi...

OK..minusta pääasia on kuitenkin se että TÄMÄ ILMEISESTI TOIMII eikä tätä systeemiä silti käytetä missään.

Kaikki valittaa sitä ja tätä eikä kukaan tee asialle mitään.

Mitähän kansantalous säästäisi käyttämällä tämäntapaista siellä missä se on järkevää? Mahdoton arvioida mutta tuskin kukaan kieltää sen etteikö tällä olisi suuri merkitys kustannustekijöitä alentavana temppuna.

3. lokakuuta 2009 klo 10.39

Blogger esaruoho sanoi...

näyttäisi siltä että olisi hollannissa saatavilla GEET-kurssia jos sinne haluaisi lähteä.. ottavat varauksia vastaan. tyyris näyttäis olevan. mutta kuitenkin.
joku voisi lvihallille käydä näyttämässä että miten se GEET tehdään oikein.. vaikkapa GEET-kurssilla käyneenä? ;)

16. toukokuuta 2010 klo 2.28

Voit käyttää joitakin HTML-tageja, kuten <b>, <i>, <a>

Kommenttien valvonta on otettu käyttöön. Blogin kirjoittajan on hyväksyttävä kaikki kommentit.

Sinua pyydetään kirjautumaan sisään, kun olet lisännyt kommentin.
Todista ettet ole robotti