1 – 5 av 5
Blogger Ola Claesson sa...

Jag vet inte om Fredrik är populistisk. Han har inte precis hymlat med att a-kassan ska sänkas. Säkt a-kassa är väl ändå inte populism? Däremot har han mumlat när han har pressats på var ifrån de utlovade jobben ska komma. I övrigt är vi överrens. Persson föll på dryghet, tror jag.

2:45:00 em

Blogger Thomas O. sa...

Vadå nytt arbetarparti? På vilket sätt skulle Reinfeldts politik vara bra för arbetare? Det tugget är populism. Nåja, vi får se om fyra år.

8:37:00 em

Anonym Anonym sa...

! Well said!!

8:55:00 em

Blogger Ola Claesson sa...

Angående Moderaterna som arbetarparti skrev jag i ett inlägg i måndags: "Även om man kan diskutera hur mycket Moderaterna verkligen är det nya arbetarparti de lanserar sig som kan jag förstå att kampanjen fungerar." Dessutom har väl ett visst mått av populism varit ett ganska obligatoriskt inslag i alla valkampanjer?

3:41:00 em

Blogger Thomas O. sa...

Jo, du har rätt om populismen. Alla försöker gå med håven på något sätt.

5:21:00 em

Du kan använda vissa HTML-taggar, t.ex. <b>, <i>, <a>

Kommentargranskningen har aktiverats. Alla kommentarer måste godkännas av bloggskribenten.

När du skickat din kommentar kommer vi att be dig logga in igen.
Bevisa att du inte är en robot